Neler Yeni

XX. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti

Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
2,148
Tepkime puanı
13,465
Puanları
7,880
Osmanlı Devleti'ni Kurtarmak İçin Ortaya Atılan Fikir Akımları

Osmancılık: Osmanlı Devleti'nde yaşayan tüm halkı ırk, din, dil gözetmeksizin eşit görmeye denir. Milliyetçilik düşüncesiyle isyan eden azınlıklar bu akımı etkisiz kılmıştır.

Balkan Savaşları'nın ardından tamamen geçerliliğini yitirdiği anlaşılmıştır.

İslamcılık: Bütün müslümanları halifenin etrafında birleştirmeyi savunur. Ancak milliyetçilik akımı nedeniyle başarısız oldu. Örneğin I. Dünya Savaşı'nda cihad ilanına karşılık isyan eden Araplar gibi.

Türkçülük: Bu akımda amaç Türk birliğidir.

Batıcılık: Osmanlı Devleti ilerleyebilecekse bu ancak Avrupa tarzı kurumlar örnek alınarak olabilir düşüncesidir.
Adem-İ Merkeziyetçilik: Merkez hükümetin yetkilerinin azaltılması ve imparatorluk içinde farklı unsurların yönetime katılmasının düşünülmesi.

TRABLUSGARP SAVAŞI (1911 -1912)

Siyasî birliğini geç kuran italya'nın ham madde ve pazar ihtiyacını karşılamak amacıyla kendisine yakın olan Trablusgarp'ı istemesi sonucu İtalya savaş açtı. Osmanlı Devleti, Mısır'ın İngilizler'in işgalinde olmasından dolayı karadan savunma yapamıyordu.


Denizden de İtalya'ya savunma yapmak çok zordu. Bir avuç gönüllü subayın savunduğu Trablusgarp Savaşı sonunda Uşi Antlaşması imzalandı.

Trablusgarp ve Bingazi İtalyanlara bırakılacaktı.

Oniki Ada geçici olarak italyanlara bırakılacak ( Dünya Savaşı'nda İtalya Yunanistan'a bırakacaktı). Böylece Osmanlı Devleti Kuzey Afrika'daki son toprak parçasını kaybetti.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst