Neler yeni
DarkHack | hack forum, hack forumu, warez, hacker sitesi

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

vBulletin'den, XenForo'ya nasıl geçiş yapılır? [Detaylı Anlatım]

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Xenforo Destek kategorisinde Can tarafından oluşturulan vBulletin'den, XenForo'ya nasıl geçiş yapılır? [Detaylı Anlatım] başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 510 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Xenforo Destek
Konu Başlığı vBulletin'den, XenForo'ya nasıl geçiş yapılır? [Detaylı Anlatım]
Konbuyu başlatan Can
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Can

Can

Yeni Üye
6 Haz 2021
10
0
1
Herkese merhaba sevgili r10.net üyeleri,

Bu konuda geçiş sürecini ve tamamlanmasını sizlere detaylı olarak anlatamaya çalışacağım. Öncelikle, vBulletin forumunuzu temizlemeniz gerekiyor. Hani bu işlemi yapın ki, yeni geçişte her şey mükemmel ve temiz olsun. Daha çok keyif alın. İlk olarak vBulletin sitenizin tam yedeğini alın (FTP + Veritabanı) ve uygun bir yerde saklayın. Ama tekrar söylüyorum vBulletin yedeğinizi düzgün ve tam aldığınızdan emin olun ki, daha sonra problem olmasın.

Çok temiz ve güvenli geçiş için, haydi başlayalım!

1- vBulletin forumunuzda banladığınız üyeleri ve e-posta ile onay yapmayan üyeleri komple silin. Ben silin diyorum çünkü yeni yazılıma geçince bu üyeleri de geçirmenin hiçbir anlamı yok. Tamamen, başlı başına yer kalabalığı yapmaktan başka hiçbir şeye yaramazlar. Ama gene de siz bilirsiniz. Ben silin diyorum.

Not: Banladığınız üyeleri silmezseniz eğer, temizlik açısından şu sorguyu çalıştırın;

Kod

1

UPDATE usertextfield LEFT JOIN user ON user.userid = usertextfield.userid SET signature = '' WHERE user.usergroupid = 8

Üye grubu için 8 yazdım. Forumunuzda banlı üyelerin grub id'si kaçsa, onu yazarsınız artık. Bu sayede banlı üyelerin imzalarını silmiş olacağız.

2- Sitenizde geri dönüşüm kutusu varsa, çöpleşmiş ve işe yaramayan, en azından süresi 7-8 ay veya 1 seneyi geçmiş konular varsa onları silin. Silin diyorum çünkü az önce de belirttiğim gibi hiçbir şeye yaramadıkları gibi, onları da aktarmanın hiçbir faydası yok. Ama gene de siz bilirsiniz. Ben silin diyorum.

3- Zaten yedek almıştınız. Şimdi şu sorguyu vBulletin forumunuzun kurulu olduğu PhpMyAdmin'den çalıştırın;

Kod

1

UPDATE post SET title = ''

Not: Eğer çok büyük bir siteniz varsa, bu sorgu çalışınca sunucu epey zorlanacaktır fakat sabırla bekleyin tamamlanmadan bir işlem yapmayın. Bu sorgu nedir kısaca değinirsek, mesaj başlarında RE: Konu adı diye bir yer var ya, işte orayı kaldıracaktır. Çünkü bu sistem XenForo'da gereksizdir. Bunu kesinlikle yapmalısınız zaten SEO açısından da çok zararlı. Hem title'da var, hem Navbar'da var hem de böyle her mesajda olması SEO için kötüdür. İşte XenForo'da bu yok.

4- vBulletin sitenizde, sildiğiniz bir üye varsa ve o üyeye ait konu ve mesajlarda herhangi bir isim geçmiyorsa, XenForo bunları aktarmaz. Yani aktarım işlemleri eksik olur. İşte bunu çözmek için şu sorguyu vBulletin forumunuzun kurulu olduğu PhpMyAdmin'den çalıştırın;

Kod

1

UPDATE `thread` SET `postusername` = 'Guest' WHERE `thread`.`postusername` =''
Not: Bu işlem uzun sürebilir. Guest'i Misafir veya Silinmiş Üye yapabilirsiniz size kalmış. Önemli bir önerim olacak ki, o da bunların hiçbirisiyle uğraşmak istemiyorsanız şu sorguları çalıştırın;

Kod

1

DELETE FROM post WHERE userid = 0;
Kod

1

DELETE FROM visitormessage WHERE userid = 0;
Bu sorgular silinmiş üyelerin tüm mesajlarını forumdan kaldıracaktır. Fakat bu işlemi de yapmak istemezseniz şu sorguyu çalıştırın;

Kod

1

UPDATE usertextfield LEFT JOIN user ON user.userid = usertextfield.userid SET signature = '' WHERE user.posts = 0;

Bu sorgu silinmiş üyelerin imzalarını veritabanından temizler ve böylelikle yer açılır DB rahatlar.

5- Geri dönüşümlü olarak sildiğiniz tüm konu ve mesajları komple silin. Zaten miladı dolmuştur bunların. Boş yere taşımaya hiç gerek yok. Ben bu işlemi yapmanızı öneririm. Ama yok, "olsun sakıncası yok geçireyim onları" derseniz 5. adımı yani bu kısımı atlayın bu konuda. Fakat yok "tamam bunu da yapayım iyi olur" derseniz, şu sorguları çalıştırın;


Kod

1

DELETE FROM post WHERE visible = 2 AND parentid > 0
Kod

1

truncate deletionlog;

Not: Bu sorgu çalışırken sunucuya yük binecektir. Dikkatli olmalısınız.

6- Özel mesajları taşımak istemiyorsanız şu sorguları tek tek çalıştırın;

Kod

1

DELETE FROM pm;
Kod

1

DELETE FROM pmreceipt;
Kod

1

DELETE FROM pmtext;
Kod

1

UPDATE user SET pmtotal = 0, pmunread = 0;
Kod

1

TRUNCATE pm;
Kod

1

TRUNCATE pmtext;

Not: Özel mesajları taşımak istiyorsanız, bu adımı atlayın. Fakat ben silmenizi öneriyorum çünkü XenForo'da özel mesaj sistemi live pm gibi bir sistem olduğu için eski vBulletin özel mesajları gereksiz kalacaktır. Yani sorun yok kalmasında ama silinse daha iyi diyorum.

7- Fazla üye grupları varsa, silin. Mesela yok deneme moderatör yok yardımcı moderatör yok bilmem ne üyelikler vb. gibi fazla gruplar varsa silmenizi öneriyorum. "Hayır kalsın sakınca yok." diyorsanız bu adımı atlayın.

8- IP kayıtlarını silin. Ben silmenizi öneriyorum yeni geçişte onları da yani yüzlerce ip kaydını da taşımanın hiçbir anlamı yok bence. "Hayır kalsın sorun yok." diyorsanız bu adımı atlayın ama silmek istiyorsanız aşağıdaki sorguları çalıştırın;


vBulletin 3.x versiyon kullananlar şu sorguları çalıştırsın;

Kod

1

UPDATE user SET ipaddress='';
Kod

1

UPDATE post SET ipaddress='';

vBulletin 4.x versiyon kullananlar da şu sorguları çalıştırsın;

Kod

1

truncate ipdata;
Kod

1

UPDATE user SET ipaddress='';
Kod

1

UPDATE post SET ipaddress='';

Not: Büyük bir siteniz varsa sunucunuzu biraz yavaşlatabilir.

9- Aktif olmayan kategorilerdeki eklentileri silin, yer açılsın ve yeni geçişte onlar da taşınmasın diyorsanız, şu sorguyu çalıştırın;

Kod

1

DELETE FROM attachment USING attachment, post, thread WHERE attachment.postid = post.postid AND thread.threadid = post.threadid AND thread.forumid = X

Not: X olan yere kategori id numarası yazın bu sorgu vBulletin 3.x içindir. Hayır gerek yok kalsın diyorsanız bu adımı atlayın.

10- Mesaj düzenleme kayıtlarını silin. Adı üstünde "geçmiş" geçmişte kalmış olmuş bitmiş, yeni geçişte onları da boş yere taşımanın anlamı yok diyorsanız şu sorguları çalıştırın;

Kod

1

truncate editlog;
Kod

1

truncate postlog;
Kod

1

truncate postedithistory;

11- Geçiş öncesi performansı arttırmak açısından gereksiz tabloları şu sorgularla boşaltın;

Kod

1

truncate tag;
Kod

1

truncate session;
Kod

1

truncate adminlog;
Kod

1

truncate autosave;
Kod

1

truncate tagsearch;
Kod

1

truncate searchcore;
Kod

1

truncate tagcontent;
Kod

1

truncate profilevisitor;
Kod

1

truncate moderatorlog;
Kod

1

truncate externalcache;
Kod

1

truncate templatehistory;
Kod

1

truncate passwordhistory;
Kod

1

truncate searchcore_text;
Evet vBulletin forumunuz epey temizlendi ve bir o kadar da yer açıldı, rahatladı. Toplam 11 adımda bu işlemleri halletmiş olduk. Şimdi sıra geldi, taşımaya.

1- Aynı sunucu/hosting içinde aynı PhpMyAdmin'de yeni bir veritabanı oluşturmanıza gerek yok. Şu konuda XenForo nasıl kurulur inceleyebilirsiniz; https://www.r10.net/xenforo/1147063-x...i-anlatim.html

2- XenForo'yu, vBulletin veritabanınızın olduğu yere de kurabilirsiniz. Çakışma olmaz çünkü XenForo tablo isimleri farklıdır ve xf_ ile başlar. Kurulum esnasında aynı veritabanını kullanabilirsiniz yani. FTP de aynı olabilir. Dosyaları direkt üstüne yazdırın sadece index.php değişir o kadar. Yani bir sıkıntı olmaz çünkü XenForo FTP dosya isimleri de farklı. XenForo kurulumu bittikten sonra, XenForo sitemizin Admin paneline girin.

3- Önce, Türkçe dil dosyası yükleyin şurada var; https://www.r10.net/xenforo/1147413-g...o-1-2-1-a.html

4- Daha sonra Admin panelde ARAÇLAR kısmını açın. Sol menüde en aşağıda "Dış Veri Yükle" yazar, ona tıklayın. Açılan sayfada "Yükleyici Aracı Seçiniz:" bölümünden vBulletin versiyonunu seçin.

Not: Retain imported content IDs hemen altındaki seçenek bunu işaretlemeyin, boş bırakın.

5- Aktarım arşiv tablosu belirleyin daha sonra lazım olacağı için archived_import_log olarak kalabilir.

6- Yüklemeyi yapılandır diyerek devam edin. Karşınıza çıkan sonraki bölümde vBulletin kurulu olan veritabanı bilgilerinizi girin.

7- Daha sonra açılan sayfada sizden bazı dosya yolları istenecek. Avatarlar ve eklentilerin yolu vs. Bunları girdikten onrasını zaten siz yapacaksınız. Karşınıza her şey çıkacak çünkü.

Not: Teşekkürleri likes yani beğeniye çevirmek için listede import çıkar. ama çıkmazsa, bu konu altında yazın yardım edebilirim.

Önemli Not: Sosyal gruplar, fotoğraf albümlerini de taşımanız mümkün. Fakat bu işlemler geçişten sonra yapılacağı için, lütfen veritabanında ve FTP klasörünüzdeki vBulletin ile ilgili şeyleri silmeyin. İşlemler bu kadar. Fakat sorusu olan varsa, anlamadığınız veya takıldığınız bir yer varsa hala, bu konu altında yazabilirsiniz. Unutmayın, geçiş süreci hiç de zor değil, tam aksine epey kolay işlem. Tekrar söylüyorum, yardıma ihtiyaç duyanlar yazabilir. Konu alıntı değildir, tamamen kendim yazdım. Bu yazıyı alacak üyeler (hani alınırsa) en azından kaynak link belirtirse iyi olur.

Google'da indexlenen linkleri kurtarmak:
Eski linkleri vBSEO olsun veya normal vBulletin link yapısı olsun onları da şu şekilde kurtarıyoruz buyrun;
-http://xenforo.com/community/resourc...letin-3-x.264/
-http://tools.geekpoint.net/xfseo/ deneme yapın göreceksiniz.

Eski YouTube BB Kodları kurtarmak
XenForo'ya geçiş yaptıktan sonra şu sorguları ([YOUTUBE] bb kodu için) çalıştırın;

Kod

1

UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '[YOUTUBE]', '');
XenForo'ya geçiş yaptıktan sonra şu sorguları ([YT] bb kodu için) çalıştırın;
Kod

1

UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '[YT]', '');

Hala dönüşümü başarısız YouTube videoları varsa, şu eklentiyi kuracaksınız;
http://xenforo.com/community/threads...-replace.6548/
Böylelikle videoları da dönüştürmüş olacaksınız.

Veri Aktarıcılar (importers)
Blog için aktarıcı: http://xenforo.com/community/resourc...ogs-free.2370/
Sosyal gruplar için aktarıcı: http://xenforo.com/community/resourc...ompatible.267/
Teşekkür eklentisini beğeniye çevirme aktarıcı: http://xenforo.com/community/threads...to-likes.5939/
Üye albümlerini aktarma: http://xenforo.com/community/threads...15#post-246430

vBSEO likes (beğeniler) için importer vB 3.8.x için:
http://xenforo.com/community/threads...mporter.17339/

vBSEO likes (beğeniler) için importer vB 4.x için:
http://xenforo.com/community/threads...mporter.53713/
 

Users who are viewing this konu

Üst