Neler Yeni

Türk’ün Rumeli’deki son kalesi: İşkodra

Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
2,148
Tepkime puanı
13,436
Puanları
7,880
İşkodra kahramanları, 3 Aralık ateşkesine kadar 1.5 ay süren Balkan Savaşı’nın ilk safhasında canla başla mevzilerini savunuyorlardı... Türk Doğu Ordusu Bulgarlar önünde bütün Trakya’yı kaybederken, Rumeli’de ise kendisinin de emrinde olduğu Türk Batı Ordusu Kumanova, Pirlepe ve Manastır’da peş peşe yenilgiler sonunda, Selanik düşman eline geçerken, İşkodra’da direniş sürüyordu...

Yiyecek ve mermi sıkıntısı!

3 Aralık ateşkesinden bir hafta önce Sırplar bir tümenlerini de, ağır toplarla birlikte, İşkodra önlerine getirmişlerdi. Karadağlıları, Melisor (Hristiyan Arnavutlar) gönüllüleri de desteklemekteydi. Hasan Rıza Paşa’nın 30.000 kişiyi bulan şehir halkı ile 20.000 kişilik ordusu, her gün biraz daha yiyecek sıkıntısı çekerken, silahlarının mermisi azalıyordu. Buna karşılık düşman ordusu yeni gelenlerle kuvvetini arttırmaktaydı.
Her şeye rağmen savunma başarı ile sürerken, 30-31 Ocak 1913 gecesi Hasan Rıza Paşa bir suikast sonucu öldürüldü. Katillerin 3 kişi olduğu söylenmiş, bunlardan ikisi yakalanmıştı ama, olay yine de karanlıkta kalmıştı.
Hasan Rıza Paşa’nın öldüğü haberi düşman tarafından da duyulmuş ve 8 Şubat günü Karadağ ve Sırp kuvvetleri büyük bir taarruza girişmişlerdi. Üç gün arka arkaya süren bu saldırı, komutayı eline alan Arnavut Esat Paşa tarafından başarı ile geçiştirilmiş ve elden çıkan bazı mevziler, göğüs göğüse çarpışmalar sonunda, süngü hücumlarıyla geri alınmıştı.

Savunma sürüyordu ancak İşkodra’ya karşı bu üstün kuvvetlerle girişilen 31 Mart 1913 taarruzu da başarı sağlayamadı. Türk tabyalarının çoğu korkunç topçu bombardımanı altında harap olmuş, fakat asker yine de dayanmıştı. Halk ve asker arasında çoktan açlık başlamış, öldürücü hastalıklar önlenemez bir hal almıştı. Buna rağmen, savunma sürüyordu... Ancak, nereye kadar...
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst