Neler Yeni

Tarİhİn konusu

Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
2,148
Tepkime puanı
13,436
Puanları
7,880
İnsanların geçmişi öğrenme istekleri tarih biliminin doğmasına neden olmuştur . Tarih bilimi insan topluluklarının yaşayışlarını , mücadelelerini , siyasi olaylarını , kültür ve uygarlıklarını inceler. Zamanımızda kullandığımız herşeyin başlangıcı eski insanların buluşlarına , yaptıklarına ve birikimlerine dayanır .
Tarih bu olayları incelerken sebep sonuç ilişkileri üzerinde durur. Olayları ilişkilendirir . Olayın geçtiği yeri ve zamanı belirler. Olayları belgelere dayalı olarak anlatır . Belgeler ; yazılı ve yazısız belge olarak ikiye ayrılır . Tarih bizden önce yaşayan insan toplumlarının yaşayışlarını kültür ve uygarlıklarını yer ve zaman göstererek , belgelere dayanarak anlatan bilimdir .

Tarihe ait bilginin özellikleri şunlardır :

Zamanın belli olması

Yerinin belli olması

Belgelere dayanması

Doğru olması

Tarih, amacı olmayan kuru bilgi yığını değildir. Tarih bize geçmiş olaylardan örnekler vererek gelecek ile ilgili yol gösterir. Geçmişte yapılan hatalardan ders alınarak hata yapmamamızı sağlar. Atatürk'e göre "Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Tarihi yazan, tarihi yapana sadık kalmalıdır." Atatürk'e göre değişmeyen gerçeği aydınlatmak gerekir. Tarihin ana hatları yazılmalı ve dünyaya tanıtılmalıdır.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst