Neler Yeni

Sosyal Mühendislik

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda, sosyal mühendislikten bahsedeceğim. Öncelikle Sosyal mühendislik yapan bir insanın beyninin normal çalışmaması gerekmetedir. Sosyal mühendislik sabırlı, güvenilir olmayı gerektirir. Bazen yapacağınız işler üzerinde 1 ay, bazen 1 yıl verebilirsiniz, belkide daha fazla...
Şimdi diyeceksin ki , 1 yıl nasıl dayanacağım, işim var gücüm var :)
Kendine sağlam nedenler belirlemelisin ki , adımların emin , iraden sağlam kalsın. Her hareketi kendi çıkarların doğrultusunda yorumlamalısın ki, kurbandan her zaman bir adım önde olasın.

Sosyal Mühendislik vicdansız olabilmektir, vicdanınla hareket edersen vicdanına yenik düşer, idaren zayıflar, kaybedersin.
Acımasız olabilmektir, ne uğruna olursa olsun, gerektiğinde hamleni düşünmeden yapmalısın ki keşke demeyesin. Keşke diyebilmek en kötü zaafımızdır. Her zaman tetikte olun, en iyi savunma, saldırıdır.
kolay yalan söyleyebilmektir, kelimelerini öyle seçmelisin ki , karışındaki cevap veremeyecek.
Cevapsız kurabildiğin her cümle, seni bir adım öne atar.

Kurban hakkında , normal birisinin edinemeyeceği bilgiler edinmelisin. Bu bayağı zamanını alsa da birinci aşama için çok önemlidir.Yapacağınız işleri aşama şeklinde yaparsanız, kendinize yenilmezsiniz, işiniz kolaylaşır.
Öncelikle kendinizi hazırlamalısınız. Kendinizi hiçbir şey için zorlamamalısınız, hayatı hayat değil; siz yönetmeli, rotasını siz çizmelisiniz ki kafanız boş olsun. Kafanızın boş olması size artı bir adım daha verir. Kafanızın boş olması işinize en iyi şekilde konsantre olmanızı sağlar. Sosyal mühendislik kolay değildir. Eğer senin yaptığın kolaysa , işinde kolaydır. Eğer büyük işler yapmak istiyorsan, büyük oynayacaksın.

Öncelikle ilk görüşme çok önemlidir. İlk konuşmanızda bırakacağınız izlenimler, karşı tarafı üstlemelidir. Karşı tarafa her zaman sizden 1 adım öndeymiş gibi davranın. Aslında hiçbir şey bilmiyormuşsunuz gibi, sizinle kendi içinde dalga geçmesine göz yumun.Bu sizi hafife almasını sağlar.Kurbanın kendisini senden üstün göreni makbuldür.

Birden farklı kişiliklere bürünebilmeli,oyunculara taş çıkartacak işler yapabilmelisiniz. :)
Espirili olmalısınız, samimi içtenlikten davranmalısın ki, kurbabının düşünceleri, sizden zarar görme ihtimalinin yanından bile geçmesin.

Sosyal mühendis isen asla kendini sınırlama. Yapacakların seni şaşırtmalı ki, kurban hayal bile edemesin. Söyleyecekleriniz asla misyonerlik çerçevesinde olmamalıdır, eksi puana yer yoktur. Misyonerlikten kastım, ırk veya din konusuna fazla girmemektir.

Her zaman kurban için işe yarayacaklar şeyler yapmalısın. Senden yanlış geleceğini düşünmemelidir. Gerçek dostu gibi güvenmelidir. Kurbana faydalı olabilmek artı bir puan dahadır.
Soruya asla soruyla cevap vermeyiniz. Çünkü aklınızda farklı düşünceler olduğunu belirtir. Sorudan kaçmak istediğinizi, bir şeyler gizlediğinizi hissettirebilirsiniz.
Gerçek kimliğini unutmalısın ki, kurbanla işin bittiğinde kendi kendine bile, kimdi bu diye soramasın. Bir anda kaybolmalısın, izler bırakmadan...

Sosyal muhendislik ile kod bilmeden hack yapabılıyıruz harıka bişey

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar