Neler Yeni

Solaklar - Osmanlı Ordusu

Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
2,148
Tepkime puanı
13,465
Puanları
7,880
Solaklar


Bunlar genelde yaya birlikti.Hepsi solaktı ve zırh giydiğine dair hiç bir bilgi bulunamadı.Donanımı;Şemşir(eğri kılıç) Yuvarlak Kalkan ve bir mızraktan oluşurdu.Seferde Padişahın solunda dururlardı

Yeniçeri ocağının 60-63 ortalarına bağlı askerlerdir. Yeniçeri ocağına YILDIRIM BEYAZIT döneminde (1389-1402)katılmış olup Fatih Kanunnamesi ile Saltanat alaylarında padişahın yakın çevresinde koruma olarak yer alması öngörülmüşdü.

Sağ yerine sol ellerini kullandıkları için solak olarak adlandırılmışlardır. Solakların Padişahın bindiği atın sağında giderler. Saygısızlık işareti olan, padişahı sırtlarını dönmemek için ok ve yayı kullanırken solak gibi sol elleriyle hareket ederlerdi. Solaklar Padişahın gezilerinde ellerinde ok ve yayları çekilmiş halde padişahın önünde ve yanında yürürlerdi. Savaşta ise Solakların en yüksek rütbeli olanlarından 12 tanesi padişahın atının yulalarından tutar ve geri kalan 400 solakta bir çember oluştururdu. Savaş esnasında solaklar padişahın yanına silahtar, çuhadar gibi özel hizmetçileri dahi yaklaştırmazlardı. Solaklar silahlarını Padişahlarla birlikte saraydan dışarı çıktıklarında taşırlardı ancak 1492 yılında 2. Beyazıt'a bir suikast girişiminden sonra saraydada silah taşımaya başlamışlardı.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst