Neler Yeni

Siber Kimlik ile Hedefe Sızma

Katılım
9 Nis 2020
Mesajlar
11
Tepkime puanı
163
Puanları
160
Siber alanda bireyleri kandırmak, gruplara dahil olmak ve istediğinizi elde etmek için yapacağınız ilk evredir siber kimlik. İnsanların güvenini kazanmanız ve kendinize inandırmanız için ilk izleniminiz her zaman önemlidir. Başlangıçta yaptığınız hataların telafisini sonradan yapmak çok daha zor olabiliyor.

Toplum mühendisliğinin temel ilkesidir benim gözümde siber kimlik.

Bunu bir roman yazmak gibi düşünün. Hikaye gibi, edebiyat gibi... Çok okuyanlar bu noktada avantajlı olacaktır. Bir hikaye karakteri oluşturun. Ancak hikayeye öyle güzel entegre olsun ki kimse aslında içinde gizli bir casus barındığını anlamasın. Hikayenizin sıradan objeleri gibi...


827294newshieldcardsmallws.jpg

Öncelikle bir isim belirlemeli. Örneğin,* "Ahmet, Mehmet, Ali, Ayşe, Fadime..."* bunlar en çok kullanılan isimler. Soy isim konusunda da "Yılmaz, Çelik" gibi soy isimler Türkiye de en çok kullanılanlardır.

İsim seçiminde yaşadığı il de önemli karakterinizin. Hangi ilde hangi isim en çok onun listesini de aşağıda bulabilirsiniz.Bu sayede karşı taraf sizin gerçek kimliğinizi araştıracak olursa sizin isminizin ve şehrinizden çok kayıt bulacak ve kafası karışacak.Nereli olduğunu seçmek olaya ve size kalmış. Ancak hiçbir memleket şiveli yazmaz. Trabzonlular klavyeden "uyyy, uşağum" demez. Bu tip saçma oyunlara girmeyin.


Daha sonrası ise olaya ve duruma göre aşağıdaki şablona göre seçilmeli.

İsim Soyisim :
Memleket :
İkametgah :
Irk :
Meslek :
Yaş :
Din :
Siyasi görüş :
Aile : (Kaç kardeş, ana baba ismi mesleği, yaşı... )
Eğitim durumu ve okuduğu okullar :
Sevdiği şeyler : Ajdar dinlemeyi sever
Nefret ettiği şeyler ve takıntıları : Simetri takıntısı
Fiziksel özellikleri : 1.20 boylarında, kırmızı gözlü, 5 ayaklı, elf....
Psikolojik Özellikler : Biraz asosyal, yardımsever, çok kitap okuyan, meraklı melahat


Bu bilgileri siz olaya göre değiştirebilirsiniz. Karşı tarafla iletişim halindeyken bu bilgilerden taviz vermeyin. Bir sosyal ağ veya web sitesi üyeliğiniz varsa sahte hesaplarınızın hepsine bu bilgileri girin ve konuşurken* pot kırmayın. Hesaplarınızda çelişen bilgiler olmamalı.

Karşı taraf kanıt isterse sahte kimlik atabilirsiniz. Ya da sahte sosyal ağ hesapları. Ancak bunlar görünüm açısından sahteliği ortaya koyabilir. Örneğin sosyal ağ hesapları yeni açılmasıyla dikkat çekebilir.

Siz bu karakterinizin inandırıcı olması adına bir dostunuzla anlaşabilirsiniz fakat bu son çaredir ve nadir kullanılmalıdır. Durumu izah edip arkadaşınıza sosyal ağ hesabından biriyle konuşmanız gerektiğini söyleyerek onu ikna edebilir ve onun kimlik bilgilerini bir şekilde alarak karşı tarafa verebilirsiniz. Aynı zamanda bilgileri de onun bilgilerinden seçersiniz. Bu durumda inandırıcılık durumu %90 lı oranlara çıkacaktır. Çünkü bilgiler var olan birine aittir. Fakat pot kırarsanız sizin ortaya çıkma ihtimaliniz de artar. Risk bir parça artar ancak iş kolaylaşır.


Gelelim diğer noktaya, cinsiyetin bu konuda kullanımına karşıyım ve acımasız buluyorum. Fakat kullanmayın desem de kullanacaksınız. Bu durumda her sohbette ve ortamda cinsiyetinizi öne koymanız göze batacaktır. İnandırıcılık düşecektir.

Aşırıya kaçmamalı. Diğer bilgileriniz de uç noktada olmamalı. Aksine hedef kitle ile ortak olmalı, sıradan kalmalı ki göze batmasın. Arada kaynayıp gidin.
Sahte isim ve siber kimliğinizi kullanmaya başladığınız an kendinizi unutun. O kimliğe bürünün.Siz artık "Ahmet, Mehmet, Ali, Ayşe" siniz. Siz, siz olmaktan çıktınız. Yeni bir kimlik...

Tüm bunları seçerken geçmişinizden izler de bırakabilirsiniz. Bunlar inandırıcılığı arttıran önemli unsurlardır. Ancak yakayı ele vermeniz bir adım daha yaklaşır.

Örneğin, karakterinizin yaşadığı şehri seçerken kendi gerçek memleketimizi veya önceden çok iyi bildiğiniz bir şehri yazabilirsiniz. Konuşmalarda şayet bu şehri bilen biri ile konuşuyorsanız siz de ayak uydurursunuz. Ancak bilmiyorsanız bu da ciddi sıkıntıdır.

Ya da meslek ve okul seçiminde size ait olmasa dahi bildiğiniz yerleri yazabilirsiniz. Anlatırken rahat anlatmalısınız. Ancak geçmişten iz bırakmayı da çok abartmayın. Yoksa yine ele verirsiniz kendinizi.

Psikolojik bilgiler ise en önemlisi fakat bu da tam olarak size kalmış. Fakat o bilgilere uymak,sadık kalmak çok önemli. Soyut bir durum olduğundan ele alamıyorum tam anlamıyla fakat dengesiz davranmamanızı sağlar bu kimlik. Dün şen şakrak bugün karamsar olursanız hop dedik şaban sen ne ayak derler iki güne.


Son olarak kimseyi hafife almayın. Kısa bir süre dahi olsa plan belirleyin, rotanızı çizin, hikayenizi kusursuz olay örgüsü ile tamamlayın. Öyle ki hikaye bittiğinde dahi gerçeklerden ayırt edilemesin
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst