Neler Yeni

Phishing Yapma

Katılım
22 Nis 2020
Mesajlar
86
Tepkime puanı
23
Puanları
150
Phishing Nedir ?

0*y8b1-G8JXbF5qRt0.jpg0*y8b1-G8JXbF5qRt0.jpgTürkçe karşılığı oltalama olan Phishing, Internet kullanıcılarının kredi kartı ve banka hesap numaraları ve bu hesaplara ait şifre ve CVV2 numaraları gibi hassas içerikleri elde etme amacıyla saldırgan tarafından yapılan sosyal mühendislik saldırılarından biridir. Bu saldırılarda kandırılan kullanıcı, oltaya takılan bir balığa benzetildiği için “oltalama” adını almıştır.

Phishing Saldırıları Nasıl Yapılır ?

0*26zQAN8e-en8RUAs.jpg0*26zQAN8e-en8RUAs.jpgPhishing saldırılarında kullanıcı genelde sahte bir e-posta vasıtasıyla tuzağa düşürülür. Saldırıyı yapan kötü niyetli kişi, doğrudan temas yeri bilinen ve güvenilen banka ,firmaları kullanarak hedeflenen bilgilere ulaşmayı sağlar.

Genel saldırı senaryosu :

Kötü niyetli kişi, genelde bankaların kimliklerini kullanarak hedef kullanıcıya bir mail gönderir. Gönderilen mailin içeriğinde sistemde yapılan güncellemeler veya yenilikler nedeniyle kullanıcının verilen adrese bilgilerini girmesi gerektiği söylenir. Mail aracılığı ile iletilen adres kimliği kullanılan kurumun birebir kopyasıdır. Oltalanan kişi bu siteyi gerçek site sanarak girip bilgilerini yazınca tüm bilgiler artık kötü niyetli kişinin eline geçmiş olur.

Peki bu saldırıdan nasıl korunabiliriz ?

0*JA0s2GfHOTGTjPGQ.jpg
0*JA0s2GfHOTGTjPGQ.jpg  • Güvenilir kaynaklar bilgi istemez : Müşterisi olduğunuz kurumların sizlerin bilgilerine ihtiyacı yoktur. Mail ya da siteler aracılığıyla kullanıcı adı ve parolalarınızı talep eden bağlantıları önemsemeyiniz.
  • Tanımadığınız mailleri açıp okumayın : Tanımadığınız kişi veya kurumlar tarafından yollanan mailleri okumadan direkt siliniz. Bu tür mailler sizleri Phishing saldırısı ile oltalayabilir. Aman dikkat :)
  • Adres kontrolü yapınız : Phishing saldırılarında oltaya takılmamanın en önemli unsurlarından biride tarayıcıda bulunan adresi kontrol etmektir. Bir karakter değişikliği umulmadık sonuçlara yol açabilir.
  • Güvenlik Kontrolü yapınız : Bankalar, alışveriş siteleri gibi kullanıcı bilgileri ve havale işlemlerinde HTTPS güvenli protokolü kullanılır. Bu protokolde yapılan veri iletimi şifrelenerek yapılır ve güvenlik üst düzeydir.
  • Hesap özetinizi kontrol ediniz : Düzenli aralıklarla kontrol ediniz.Mail adresinize gönderilen e-postaları silmeyin ve adresin yönlendirildiği site hakkında, Whois veritabanlarından bilgiler toplayabilirsiniz. Bu bilgileri savcılığa göndererek şikayette bulunabilirsiniz.
 
Is bu konu muhtesem keske bununla ilgili scriptler paylaşabilseniz
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst