Neler Yeni

Osmanlı Devleti‘nden Almanlara Yardım

Osmanlı Devleti‘nden Almanlara Yardım

Ecdadımızın tarihte yaptığı olaylar ne kadar ilginç olsa da gurur vericidir.İşte bunun en güzel Osmanlı ‘nın Alman ‘lara yardımıdır ve o dönemde çöküş dönemidir. Osmanlı Ren nehrinin bir yakasında Fransızlar diğer yakasında Almanlar oturuyordu. Fransızlar her sene Almanların tarafından geçip mahsüllerini topluyorlardır. Ancak Almanlar güçsüzdür ve Osmanlı Sultan ‘larına mektup göndererek , imdat dilemişlerdir.
Mektupta şunlar yazıyordur:
“Fransız her sene bize zulüm ediyor, mahsulümüzü alıyorlar. Siz ki dünyaya adalet getirmiş imparatorluk sultanı, İslam Halifesisiniz. Bizi bu zulümden kurtarın.Askerlerinizi gönderin ve ürünlerimiz bu sene toplayalım ” diye aman dilemişlerdir.
Çöküş faslına girildiği için padişah durumu değerlendirir ve asker gönderemeyeceğini düşünür.Ve Almanlara Yeniçeri askerlerinin kıyafetlerini gönderir. Ve içi asker elbiseleriyle dolu çuvala beraber cevap yazılıp gönderilir.
Ne olduğunu anlamayan Almanlar çuvalın içindeki mektubu okumaya başlarlar:
“Çuval içindeki elbiseleri askerlerinize giydirin.Mahsul zamanı geldiğinde nehrin de askerlerinizi gezdirin.Fransız lar bu yeterlidir.” diye bir yazıyla karşılaşıyorlar.
Bağ bahçe sahipleri kıyafetlerini giymek için birbirleriyle yarışırlar. Büyük bir heyecanla Yeniçeri kıyafetleri ile hasat vaktinde dolaşmaya başlarlar. Ertesi gün Fransızlardan gelen haberle büyük sevinç çığlıkları kopmuştur.Osmanlı ‘dan yardım geldiğini düşünen Fransızlar köylerden iç kesimlerden kaçarak ayrılmıştır. Mahsullerinizi rahatça toplamak özgürsünüz şeklinde bir zafer vardır. Ve Zulüm bitmiştir.
Bu olay Ren nehrine bağlı Mülhaymli ‘lerin gönlünden ayrı sahip olmuştur. Ve Karlsruhe müzesine koyup ziyarete açarlar. Şehrin en gösterişli yerine Osmanlı bayrağını dikerler.Halen her yıl olayın döneminde hadiseyle ilgili karnaval düzenlenir.

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar