Neler Yeni

Nmap Kullanarak Belirli IP aralığındaki belirli Port Aralığını Tarama

Nmap Kullanarak Belirli IP aralığındaki belirli Port Aralığını Tarama
Nmap, ağ güvenliği testlerinde yaygın olarak kullanılan güçlü bir araçtır. Nmap ile birçok tarama işlemi gerçekleştirebilir, hedef sistemlerdeki açık portları, servisleri, işletim sistemlerini ve zafiyetleri tespit edebilirsiniz.
Nmap ile Belirli IP aralığındaki belirli port aralığını taramak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
1. Adım: Aşağıdaki çıktıdaki IP adresinin 1 ile 3389 arasındaki TCP portlarını tarayalım. Nmap ön tanımlı olarak taramaya geçmeden önce hedefin ayakta olup olmadığını tesbit etmek için ping scan işlemi yapar. Bunu iptal etmek için -PN parametresini kullandık.
root@pentest09:~# nmap 208.91.3.169 -p 1-3389 --open -PN
Bu komut, 208.91.3.169 IP adresinin 1 ile 3389 arasındaki portlarını TCP SYN taraması yaparak kontrol eder. -PN parametresi, ping atlamayı sağlar. --open parametresi, sadece açık portları gösterir.
Tarama sonucunda, bu IP adresinde 80, 443 ve 8443 numaralı portların açık olduğunu görebilirsiniz. Bu portlar, genellikle web servisleri için kullanılır.
2. Adım: Tüm portları taramak için -p- veya -p 1-65536 şeklinde kullanılabilir.
root@pentest09:~# nmap 85.95.238.173 -p- --open
Bu komut, 85.95.238.173 IP adresinin tüm portlarını TCP SYN taraması yaparak kontrol eder. --open parametresi, sadece açık portları gösterir.
Tarama sonucunda, bu IP adresinde 22, 80, 443, 8080 ve 8443 numaralı portların açık olduğunu görebilirsiniz. Bu portlar, SSH, web servisleri ve uygulama sunucuları için kullanılır.

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar