Neler Yeni

Nereden nereye

Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
2,148
Tepkime puanı
13,414
Puanları
7,880
Nereden nereye Önce Boston limanına bağlı, Kaptan Isaak Stevens'in idaresindeki Maria adlı gemi Osmanlı gemileri tarafından ele geçirildi. Arkasından, Philadelphia limanına bağlı, Kaptan O'Brien'in Dauphin'i de ayni akıbete uğradı. 1793 Ekim ve Kasım aylarında 11 ABD gemisi daha Osmanlıların eline geçti...

Amerikan kongresi, 27 Mart 1794 yılında, Osmanlı denizcilerine karşı koyacak güçte savaş gemileri inşa edilmesi veya satın alınması için, Başkan George Washington'a 700.000 altına yakın harcama yetkisi verdi.

Osmanlıların oluşturduğu deniz tehdidi sayesinde, ABD donanmasının temelleri atılıyordu. 5 Eylül 1795'te ABD bu tehdide karşı bir anlaşma yapmayı kabul etti. Bu anlaşmaya göre ABD, Cezayir'deki esirlerin iadesi ve gerek Atlantik'te, gerekse Akdeniz'de ABD sancağı taşıyan hiçbir tekneye dokunulmaması karşılığında, 642.000 altın ve yılda 12.000 Osmanlı altını (216.000 dolar)ödeyecekti.

Dili Türkçe olan ve 22 maddeden oluşan anlaşmaya, Başkan George Washington ve Cezayir Beylerbeyi Hasan Dayı imza koydular...

Böylece ABD yıllık vergiye bağlanmış oldu. Bu, ABD'nin iki asri aşkın tarihinde, yabancı bir dille imzalanan tek anlaşma olduğu gibi, yabancı bir devlete vergi ödemeyi kabul eden tek Amerikan belgesidir..Anlaşma'nın İngilizce metnine yukarıdaki adresten ulaşabilirsiniz . Bu antlaşma, ABD tarafından İngilizce dışında bir dilde imzâlanan tek antlaşmadır. Ayrıca, ABD'nin vergi ödediği tek antlaşmadır. Üstelik, antlaşmayı ABD Başkanı, Osmanlı Sultânı ile değil, Osmanlı'nın Cezâyir Beylerbeyi ile imzâlamıştır. Yâni, ABD Başkanı, Osmanlı'nın sıradan bir beylerbeyine denk idi.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst