Neler Yeni

Molodi Savaşı

Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
2,148
Tepkime puanı
13,668
Puanları
7,880
572 yılının Temmuz-Ağustos aylarında olmuştur. Bu savaş, Korkunç İvan'ın en önemli savaşlarından biridir. Kendi ordusundan iki kat büyük bir orduyu yenmiştir. Korkunç İvan, Moskova Şehrinin 40 mil yakınlarında [2] Osmanlı destekli, Kırım Hanı I. Devlet Giray Han'a karşı savaşmıştır.
Rusya Çarlığı'nın Livonya Savaşı'nı yapmasını fırsat bilen Devlet Giray, 1 yıllık aranın ardından Moskova'ya tekrar saldırıya geçti. Osmanlı tarafından topçu ve yeniçeri birlikleriyle desteklenince, 3 tane keşif kolu yolladı. Sonra da (26 Temmuzda) Oka Nehri'nin karşı kıyısına geçti. Ama nehrin öte tarafında Rus Ordusunun yerleştiğini bilmiyordu (bu sıralarda Rusya, Livonya Savaşı'nda geçici ateşkes imzalamıştı).
Rus Ordusu 60.000 asker civarı bir büyüklüğe sahipti. Başkumandaları Prens Mikhail Vorotynsky idi. Ordunun sol kanadını Prens Repnin, sağ kanadını Prens Odoevsky almıştı. Bununla birlikte ruslar nehirin diğer yakasına tahkimatlar kurmuştu.[1]
30 Temmuzda ordular karşı karşıya geldiler.Rusların planı çerçevesinde tahkim edilmiş mevziiler ve dar alanda kalan tatarlar okçuluk yeteneklerini kullanamadılar,gögüs gögüse savaşa zorlandılar.Savaşta çoğunlukla kılıç ve mızrak savaşı şeklinde devam etti.[1]Buna ilaveten tahkim edilmiş mevziilerde Ruslar savaşın ilerleyen safhalarında topçu birlikleri ve ateşli silahlarını etkili şekilde kullandılar. Osmanlı ve Kırım Ordusu ardında 100.000 kadar ölü, yaralı ve esir bıraktı.[1]Verilen kayıplar karşısında yenileceğini anlayan Devlet Giray kalan 20.000 Tatar süvarisiyle kaçmak zorunda kaldı.
Savaş neticesi Kırım Hanlığı bir daha Moskova'ya kadar hiç bir zaman ilerleyemedi,ancak Ukrayna bölgesine yapacağı saldırılarla yetindi.Buna karşılık Rusya ise güçlenme sürecine girdi. Buna rağmen 1680li yıllara kadar Kırım Hanlığı'na haraç vermeye devam etti.[1]Bu savaş aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı'nın gücünün azalmaya başladığının da bir göstergesi olmuştur.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst