Neler Yeni

İşletim Sistemine Kablosuz Ağ Adaptörünün Tanıtılması

İşletim Sistemine Kablosuz Ağ Adaptörünün Tanıtılması
USB kablosuz ağ adaptörünü Windows işletim sisteminde tanıtmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
1. Adım: USB kablosuz ağ adaptörünü boş bir USB portuna takın. Windows, adaptörü otomatik olarak tanımaya çalışacaktır. Eğer tanımazsa, adaptörünüzün marka ve modelini belirleyin ve uygun sürücüyü indirin.
2. Adım: Kablosuz ağ bağdaştırıcınızın tanındığını kontrol etmek için Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wi-Fi yolunu izleyin. Wi-Fi açık olmalı ve kullanılabilir ağlar listelenmelidir. Eğer ağ bağdaştırıcınız görünmüyorsa, Aygıt Yöneticisi'ni açın ve Ağ Bağdaştırıcıları bölümünü genişletin. Kablosuz ağ bağdaştırıcınızın adında kablosuz geçen bir bağdaştırıcı arayın. Eğer bağdaştırıcı görünüyorsa, sağ tıklayın ve Etkinleştir seçeneğini seçin. Eğer bağdaştırıcı görünmüyorsa, sürücü kurulumunda bir sorun olabilir. Sürücüyü yeniden kurmayı veya güncellemeyi deneyin.
3. Adım: Bağlanmak istediğiniz kablosuz ağı seçin ve parolasını girin. Parolanızı unuttuysanız, yönlendiricinizin üzerinde veya altında bulunan etikette yazılı olabilir. Eğer parolanızı değiştirmek isterseniz, yönlendiricinizin web arayüzüne giriş yapmanız gerekir. Bu işlem için yönlendiricinizin marka ve modeline göre farklı adımlar izlemeniz gerekebilir.
4. Adım: Kablosuz ağ bağdaştırıcınızın özelliklerini ve durumunu görmek için Aygıt Yöneticisi'ni açın ve Ağ Bağdaştırıcıları bölümünü genişletin. Kablosuz ağ bağdaştırıcınızı sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin. Burada bağdaştırıcınızın sürücüsü, hızı, gücü, IP adresi, MAC adresi gibi bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca, bağdaştırıcınızın ayarlarını değiştirebilir, sorun giderme yapabilir veya sürücüyü güncelleyebilirsiniz.
5. Adım: Kablosuz ağ bağdaştırıcınızın injection desteğini test etmek için, bir Linux dağıtımı (örneğin Kali Linux) kullanmanız gerekir. Windows'ta injection yapmak mümkün değildir. Linux dağıtımını bir sanal makineye veya USB belleğe kurabilirsiniz. Linux dağıtımını çalıştırdıktan sonra, aşağıdaki komutları kullanarak injection testi yapabilirsiniz:
# Kablosuz ağ bağdaştırıcınızın adını öğrenmek için
iwconfig
# Kablosuz ağ bağdaştırıcınızı izleme moduna almak için
airmon-ng start wlan0 # wlan0 yerine bağdaştırıcınızın adını yazın
# Injection testi yapmak için
aireplay-ng -9 wlan0mon # wlan0mon yerine izleme modundaki bağdaştırıcınızın adını yazın
Injection testi sonucunda, enjekte edilen paketlerin yüzdesini görebilirsiniz. Eğer yüzde 0 ise, bağdaştırıcınız injection desteklemiyor demektir. Eğer yüzde 100 ise, bağdaştırıcınız injection destekliyor demektir. Eğer yüzde 0 ile 100 arasında bir değer ise, bağdaştırıcınızın injection desteği kısmi veya sınırlı olabilir.

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar