Neler Yeni

Instagram Reels Nedir?

Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
2,148
Tepkime puanı
13,422
Puanları
7,880
Instagram Reels Nedir?

Reels, hikâye veya gönderi olarak paylaşılabilecek, ayrıca herkese açık hesaplar videolarının keşfet bölümünde Reels’e ayrılmış yerde gösterilmesini sağlayacak. Reels ile sunulan yaratıcı fikirler, keşfet sekmesindeki bu yeni bölüm ile Instagram, insanlara daha çok içerik üreticisi olma ve dünyanın her bölgesinden keşfedilme imkanını sunmayı amaçlıyor. Instagram, Reels ile insanlara kendilerini ifade etmeleri için yeni yaratıcı yollar, sevdikleri şeylerin daha fazlasını keşfetmesini sağlıyor. Ayrıca içerik üreticisi olmayı isteyen birçok kişiye bir platform sunmayı amaçlıyor.

Instagram’dan Reels Hamlesi

Geçtiğimiz günlerde keşfet kısmının Reels özelliği ile değiştirilecek olması kullanıcılar tarafından tepki çekmişti. Instagram Reels özelliğini ön plana çıkarmak için video süresini artırdı.


Kullanıcılar artık 30 saniye uzunluğunda Reels videoları çekebilecek. Ayrıca video kaydı için 10 saniyelik geri sayım sayacının da eklendiği gözden kaçmadı. Tiktok uygulamasında bulunan birden fazla özelliğin Instagram Reels özelliğinde bulunmaması sebebi ile kullanıcı sayısının istenilen seviyeye ulaşamadığı söylentiler yer alıyor. Her ne kadar aktif olarak kullanılsa da şirketin yeni özelliğini kullanıcı sayısından memnun olmadığı söyleniyor. Daha fazla kişiye ulaşmak için video düzenleme konusunda da değişiklik yapan Instagram, Reels özelliğini kullananların daha da kolay düzenlemeler yapmasını sağlayacak. Video uzunluğunun ileride daha da artacağını belirten şirket, bu konuda çeşitli çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Şirketin Reels özelliğinden istediği sonucunu elde edememesi nedeniyle yeni hamleler yapmaya devam edeceği de düşünülüyor.

1602009289281.png

Instagram Reels Özellikleri Nelerdir?

  • Hikayelerinizde paylaştığınız tüm filtre ve efektleri reel videolarında kullanma
  • Videolarınızı zamanlayıcı özelliği ile düzenleyebilme
  • İstenilen herhangi bir şarkıyı Instagram müzik özelliği ile videolara ekleyebilme
  • Video geçiş sürelerini Zoom özelliği ile düzenleyebilme
  • Cihazınızda kayıtlı olan veya galeride bulunan videoları düzenleyerek yükleyebilme
Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Diğer uygulamalara nazaran Instagram Reels kullanımı kolay bir ara yüze sahiptir. Bunun için;


  • Instagram uygulamasında bulunan hikâye bölümüne tıklayın,
  • Açılan pencerede ekranın altında göreceğiniz reels’e tıklayın,
  • Reelsin yanında stories (hikâye) ve live (canlı) sekmelerini de göreceksiniz,
  • Bir görsel veya videoyu daha önceden çektiyseniz reelse yüklemek için kaydetmiş olduğunuz video ve fotoğraf galerinizden seçerek düzenleyebilir ve paylaş butonuna basarak yükleyebilirsiniz,
  • Bir görsel veya video çekecek iseniz video kayıt düğmesine basarak istediğiniz videoları çekebilir veya isterseniz bölünmüş videoları tek bir videoda kaydedebilirsiniz. Videolarınızı sol yan tarafta göreceğiniz reels düzenlemeler ile keyifli bir hale getirebilirsiniz.
1602009322359.png

Instagram hesabınız gizli değil ise paylaştığınız bütün reels videoları Instagram’ı kullanan herkes tarafından keşfet bölümünden görmek mümkün olacak. Yeni çıkan Reels’in daha fazla ön plana çıkması ve kullanıcıların daha da fazla tercih etmelerini sağlamak amacıyla Instagram algoritması keşfet bölümüne sıkça Reels videoları koyuyor.


Markaların ve işletmelerin Instagram topluluklarının daha da iyi anlayabilmeleri için Instagram reels dikkat çekici bir yol olarak ön plana çıkıyor. Sadece marka ve işletmelerin reklamlarına öncülük etmeyecek ayrıca reklam verenlerin ürünlerini tanıtmaları için yeni bir yöntem olarak beliriyor. Instagram hikâyeleri arasına reklam verenlerin reklamlarını koyma özelliğine sahip olduğunu biliyoruz.


Instagram Reels ile Tiktok uygulaması arasındaki benzerlikler de hayli dikkat çekiyor. Bu benzerlikler arasında Tiktok videolarındaki gibi istenilen bir sesi kaydedebilme ve o sesi kullanarak videoya çekebilme özelliği de var. Ancak Reels farklılık yaparak dilediğiniz videoların üzerine GIF ekleyebilme ve videoların üzerine çizim yapabilme özelliği de sunuyor. Bu özelliği ile Reels, Tiktokun daha üst seviyesine çıkmayı hedefliyor. Son olarak kapak fotoğrafı seçip çektiğiniz ilk Reels videonuzu da paylaşabiliyorsunuz.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst