Neler yeni

En Çok Kullanılan Yazılım Terimleri

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Programlama kategorisinde IfeelLikeAreplechaun tarafından oluşturulan En Çok Kullanılan Yazılım Terimleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 141 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Programlama
Konu Başlığı En Çok Kullanılan Yazılım Terimleri
Konbuyu başlatan IfeelLikeAreplechaun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan IfeelLikeAreplechaun

IfeelLikeAreplechaun

Co-Admin
Yönetici
4 Nis 2020
1,785
113
Yazılım, en genel anlamıyla elektronik donanımların belirli işi yapmaları için derlenen komutların bütününe verilen addır. Bilgisayarda donanıma dair, bilgi işlemde kullanılan yordamlar, programlama dilleri, belgelemeler, programlamaların tümünü ifade eden yazılım hayatımızın her alanında olan, böylelikle hayatımızı kolaylaştıran işlemler bütünüdür. En çok kullanılan yazılım terimleri şu şekildedir:


IDE: Kod editörlerinden daha üstün, birden çok dili destekleyen terimdir. Yazdığınız tüm kodları IDE sayesinde derleyerek ve çalıştırarak test edebilirsiniz.


Compiler (Derleyici): Yazdığınız programı seçtiğiniz platformlarda çalışacak şekilde bilgisayar diline dönüştürmektedir.


Syntax (Söz dizimi): Seçilen dilde kodları yazarken dilin kurallarına uyulmalıdır. Kurallara uyulmazsa derleyici kodun kurallara uymadığını belirterek kodu derlemez.


Yorum Satırı: Kodların arasına, altına, üstüne yazılan, kod dosyasında, derleyiciler tarafından program akışına katılmayan satırlardır.


API: İki farklı sistemin birbiriyle haberleşip veri alışverişi yaptığı yapılardır.


Framework: Derleyiciler yazdığımız kodları neye göre derleyeceğini o dilin framework’une bakarak anlar.Yazılımların Görevleri Nelerdir?

Değişik ve çeşitli görevler yapmak amacıyla tasarlanan, elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşmesini, uyumunu, kullanılabilirlik görevlerini geliştirmeye yarayan komutlara yazılım denir. Yazılım terimleri tam olarak öğrenilmeli, ardından doğru algoritmayı oluşturmak için çalışmaya başlanmalıdır. Problemleri çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanarak oluşturulan anlamlı anlatımların tümünü ifade eder. Bilgisayar yazılımları 3 gruba ayrılır:


Sistem Yazılımları: Bilgisayarın işletilmesini sağlayan işletim sistemi, derleyici, çeşitli donatı yazılımlarıdır.


Çeviri yazılımlar: Herhangi bir dilde yazılır. Aynı zamanda programları makine diline çeviren yazılımlardır.


Uygulama yazılımları: Kullanıcıların işine çözüm sağlayan kütüphane, senet, stok vs. gibi kayıtları tutan programlardır. Bankalarda müşterilerin paralarının hesabını tutan yazılımlardır.Yazılımda Bilinmesi Gerekenler

İşinizi severek, azimle, baştan her adımı öğrenerek, zevk alarak basit bir internet sayfası oluşturabiliyorsanız yazılıma geçmeniz mümkündür. Aynı zamanda HTML ve CSS öğrenmeden yazılıma geçmek başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bununla birlikte yazılım terimleri, programcı terminolojisini oluşturmakta olup doğru şekilde kullanılmadığında tüm kod dizisinin yanlış tasarlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca HTML ve CSS statik diller olup işlem yaptırılamaz. Görsel anlamda yaptırılan işler de ERROR hatası da alınmamaktadır.Yazılım Mimarisi Nasıldır?

Bilgisayar yazılım terimlerinde zorluk derecesine göre çeşitler mevcut olup katmanlarda aşağı doğru inildikçe zorluk artar. Katmanların açıklamaları şu şekildedir:


  • Software: Yazılım katmanları olup, oyunlar ve uygulamalarda kullanıcılar görür.
  • Middleware: Yazılımla işletim sistemi arasında iletişim sağlar.
  • Operation System: İşletim sistemi katmanıdır. Örneğin: Linux, Windows
  • Firmware: Donanımla ilgili yazılan sürücüler gibi yazılımları kapsar.
  • Hardware: Entegre devreler gibi donanım katmanıdır.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst