Neler Yeni

Çegar Muharebesi

Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
2,148
Tepkime puanı
13,668
Puanları
7,880
Çegar Muharebesi (31 Mayıs 1809), Sırp bağımsızlık mücadelesinde önemli bir iz bırakan ve bıraktığı izle bu mücadelenin günümüze kadar hatırlanmasını sağlayan önemli savaşlarından biridir.
Bu çarpışma daha önce yapılan İvankovaç, Mişar ve Deligrad muharebelerinin devamı niteliğindedir. Sırplar, Osmanlı kuvvetlerini arka arkaya bozguna uğratmalarına rağmen Türkleri bu bölgeden kovarak tam bağımsızlıklarını kazanma amaçlarına ulaşamamışlardı. Ayrıca Osmanlı hükümetinin de ayaklanmanın daha da serpilip büyümesini önlemek için ihtilalcilerin ezilmesi gerektiğini düşünmesi bir çatışmanın yaşanmasını kaçınılmaz kılmıştı.
İki taraf da çarpışmak için tüm hazırlıklarını yapmıştı. Osmanlı kuvvetlerini tekrar Sırp isyancıların üzerine yürümesi üzerine Çegar tepesine hendek kazdıran Stevan Sindzeliç, emrindeki askerlerle Osmanlıları beklemeye başladı. Türkler Mayıs’ın son günü asiler üzerine doğru saldırıya geçti. Çok şiddetli geçen çatışma tüm gün boyunca sürdü. Ardı ardına yapılan beş Türk saldırısına Sırplar büyük bir mukavemet göstererek her defasında Türklere büyük kayıplar verdirdiler.
Arka arkaya yapılan saldırılardan bir sonuç alamayan Türk ordusu yeniden toparlanarak şiddetli bir genel saldırıya geçti. Bu saldırı karşısında Sırp ordusu çözülmeye başladı. Hendeklere giren Osmanlı askerleri Sırp asilerle boğaz boğaza mücadeleye başladılar. Tam bu sırada Stevan Sindzeliç barut fıçılarının olduğu depoyu ateşe verdi ve sonrasında korkunç bir patlama meydana geldi. Pek çok Sırp ve Türk askeri bu patlama sonrası yaşamını yitirdi. Muharebenin sonunda asilerin kayıpları 3000'e ulaşırken Osmanlı kuvvetlerinin kaybı daha fazlaydı.
Sırp komutanlar arasındaki anlaşmazlık sonucu Sırp ordusunun mücadele azminin kaybolması ve 1806-1812 Osmanlı-Rus Savaşı'nın olumlu bir seyre girmesi ile Osmanlıların Sırbistan'a daha büyük kuvvetler yollayabilme imkânına kavuşması savaşın Sırplar için yenilgiyle sonuçlanmasını kaçınılmaz hâle getirmişti.
Sırbistanlı asilerin imha edilmesinden sonra Niş'teki Osmanlı ordusu kumandanı Hurşid Ahmed Paşa Sırp halkına ve asilere gözdağı vermek için ve ibret olsun diye 952 Sırp askerinin kafatasından bir kule inşa ettirdi.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst