Neler Yeni

1. Düzey Hack Dersleri #1-başlangıç

Katılım
20 Nis 2020
Mesajlar
19
Tepkime puanı
14
Puanları
130
Tüm herkese Selâmün Aleyküm. Özellikle yeni gelen devrelerim için temel seviye Hack Anlatımları yapmaya karar verdim.Sadece yeni gelenlere "Nereden Başlamalıyım?" gibi soruları yok etmeleri ve kendilerine seçecekleri yolda yardımcı olmak için bilgilerimi sizlerle paylaşacağım. Umarım faydalı olur.Öncelikle tüm bilginizi buradan öğreneceğiz konulara bağlamamanızı tavsiye ederim. Bunun yanında size tavsiye edeceğim forum içi kaynaklar da mevcut.

1- THE AVENGER Komutanımızın "Network" alanında açtığı konular şimdi çok olmasa da bilgilerinizi ilerlettiğinizde kendinizi geliştirmeniz açısından önemli bir kaynak olacaktır. Bazı anlamadığınız terimleri internetten araştırabilirsiniz.

2- Özellikle Web Hacking'e yoğunlaşacağımız için Web Dillerini (Html,Css,Js,Php vs.) öğrenmeniz zaman zaman konuları kavramanızda önem taşıyacaktır. Bunlar için kendi konularım da olmak üzere forumda dokümanlar mevcuttur. İsteğe bağlı konu altında linklerini paylaşabilirim.

3- Bazı merak ettiğiniz şeyleri forumdan veya internette arama yaparak öğrenebilirsiniz. Dediğim gibi bir süre sonra kendi yolunuzu seçmeniz gerekecektir.

Önemli Not: Bu dediklerimi aynı anda azar azar öğrenerek devam ettirmelisiniz. "Önce Network konularını öğreneyim, sonra Web Dillerine geçer, en son araştırma yaparım" gibi bir düşünce ile devam edemezsiniz. Böyle yaparsanız sıkılır ve sabırsızlanırsınız. Ölçülü bir şekilde her alanda ilerlemelisiniz.

Şimdi bu ve bundan sonraki konularda neler öğreneceğimizi inceleyelim. 3 konu üzerinde duracağız.

1- Temel Terimler: İlerleyen konularda öğreneceğimiz kavramları "Bu nedir?" şeklinde inceleyerek bir giriş yapacağız.

2- Sistemi Ele Geçirme: "Web Hacking" ile uğraşacağımız için sitelere sızma yolları, güvenlik açıkları vs. konuları elden geçireceğiz. Artık "Bu nedir?" sorusu ile değil; "Bu nasıl yapılır?" şeklinde ilerleyeceğiz.

3- Ele Geçirilen Sistem... : Bir siteyi ele geçirdikten sonra yapılabilecekler (İndex basma, Shell atma vs.) konuları inceleyeceğiz. Bu bölümde "Network" ve "Web Dilleri" bilginiz işe yarayacaktır.

Bu 3 adım dışında belki farklı birkaç detay ile daha uğraşabiliriz ama öğreneceklerimiz genel hatları ile bu kadar.

Şimdi bazı klişe(kalıplaşmış) kavramları öğrenelim, konumuz bu kadarla kalmasın. :)

Hack Nedir, Hacker Nedir? : Herhangi bir sistemin zaaflarını kullanarak o sisteme izinsiz giriş yapmak ya da sistemi ele geçirmektir. Dolayısıyla hack yapan kişiye de "Hacker" denir.

Hacker Türleri Nelerdir? : 3 çeşit ana Hacker türü vardır.

A- Beyaz Şapkalı Hacker: Bir sistemin açığını bulduktan sonra açığı sistem sahibine bildirerek açığı kapattıran iyi hackerlardır. Bizlerin Türk Siteleri'nde yapmamız gereken bir şeydir.

B- Siyah Şapkalı Hacker: Sistemin açığını ele geçirdikten sonra bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullananlara denir.

C- Gri Şapkalı Hacker: Bir sistemin açığını sistem sahibinden izinsiz ve habersiz olarak sisteme giriş yapan, daha sonra da sistem açığını düzelten hacker türüdür. Sistem açığını düzeltmesi açısından beyaz şapkalı; sisteme izinsiz girmesi açısından siyah şapkalı hackerlara benzerler.

Lamer Nedir? : Öğrendiği ufak bilgi kırıntılarını ve indirdiği programları kullanarak sistemlere zarar vermeye çalışan kişilerdir. Hemen hemen herkes bu adımda yürümüştür. Önemli olan bu adımı atlayıp kendini geliştirmektir.

Siber Suçlar Hakında... : Ben de olmak üzere çoğu öğrenmeye meraklı devremin merak ettiği bir konudur. Türk Sitelerini hacklemek kesinlikle yasaktır ve sizi bulup cezalandırırlar. Yabancı ülkelerin sitelerini, hesaplarını hacklerseniz %99 bir sorun olmaz. Yine de "Türkiye böyle şeyleri kafaya takmıyormuş." demeyin, önleminizi alın derim. :)

Okuduğunuz için teşekkür ederim. İlerleyen konularda iyi işler yapacağız. İyi forumlar... ;)DARKHACK.ORG


ByMedyaks
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst